ana sayfa

Bal Mucizesi

Misvak Mücizesi

Mesir Macunu Mucizesi

Zeytin ve Yağı Mucizesi

Bal ve Tarçın Mucuzesi

Su Terapisi

Sirke Mucizesi

Kefir Mucizesi

Limon Suyu-Sarımsak Mucizesi

Yeşil Çay Mucizesi

Zemzem Mucizesi

Meyan Kökü Mucizesi

Kara Üzüm Çekirdeği Ekstresi

Hurma mucizesi

İsveç Şurubu (İksiri)

Misvak mucizesi

     

      Bürde Yayınları Mustafa Özer imzalı Misvak Mucizesi eseriyle bir ilke imza atıyor. Misvak konusunda en kapsamlı eser olarak karşımıza çıkan kitap geniş bir araştırmanın ürünü. İslam’da temizliğin önemi ana başlığından hareketle diş temizliğinin gündem edildiği eser, çağlar boyu diş temizliğinin vazgeçilmezi olan misvakı her yönüyle ele alıyor. Kitabın Önsöz’ünde İslam’ın temizlik hassasiyeti ve Peygamberimizin önemli bir sünneti olarak misvak konusunda şu temel tespitler yapılıyor:

      “... Şüphesiz Kur’an–ı Kerim Cebrail (as) vasıtasıyla Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Efendimize Allah (cc) tarafından 23 senede indirilmiştir. 23 senede indirilmesinin hikmeti iyi kavranırsa, önderimiz Hz. Muhammed (sav) Efendimizin sünnetleri insanı uyarmaya yeterlidir. Ancak sünneti terk ederek Kuran’dan hüküm çıkarmak yanlış bir yoldur. Zira Kur’an–ı Kerim’de “Resul size neyi veriyorsa alın, neyi yasaklıyorsa ondan uzaklaşın”, “O, heva ve hevesinden birşey söylemiyor. O Allah’ın vahyini tebliğ ediyor” buyurarak Peygamberimizin (sav) tebliği Kur’an’la bütünleştirilmektedir.

                         SÜNNETE YAPIŞMANIN EHEMMİYETİ

      Bizim; “Ümmetimin fesadı zamanında bir sünnetime yapışana 100 şehit sevabı verilir” Hadis–i Şerif’inin müjdesine sığınmaktan başka yolumuz yok. çünkü biz, sünnetleri kınayanların kınamasından korkarak ve nefsimize ağır gelişinden terk eder olduk.

      Bu vechile en çok Hadis–i Şerif rivayet edilen, Resulullah (sav) Efendimizin çok önem verdiği amellerin başında gelen “misvak” sünnetinin, bilinen–bilinmeyen, yanlış bilinen yönlerini inceledik.

      Objektif bilim adamları, uzman doktorlar, tıpla ilgili sahih Hadis–i Şeriflerin modern laboratuarlarda ispat edildiğini ifade ediyorlar. Aklı, bilimi rehber kabul eden bilim adamlarımız, din fobisinden kurtularak Resulullah (sav) Efendimizin tıpla ilgili sahih Hadis–i Şeriflerini modern bilimin metotlarıyla inceleyecek olurlarsa; onlar da tıpla, sahih hadis–i şeriflerin örtüştüğü gerçeğini göreceklerdir. Yüce dinimiz İslam’ın akıl, mantık ve bilimin zıddı bir şey olmadığına şahit olacaklardır. Hele konumuz olan misvağı inceleyen bir diş doktoru, bilim adamı, diş ve ağız hijyenine vâkıf olduğundan dolayı biz de böyle bir diş temizleme aleti arıyorduk diyebilecektir. İsviçre’de misvaktan diş macunu yapılması boşuna bir şey değildir. Hindistan ve Endonezya’da da misvak özlü diş macunu yapılmaktadır.

                            MİSVAK NASIL TEMİZLİYOR?

      Toplamış olduğumuz çalışmalar misvağın (Salvadora Persica) bilimsel bir diş temizleme aleti olduğunu ispat ediyor. Bunu Amerika’da, Hindistan’da, Kuveyt’te, Suudi Arabistan’da üniversitelerde yapılmış bilimsel çalışmalarla açıklayacağız.

      Eğer bu çubuk “misvak” tesadüfen dişleri temizlese bir–iki kere temizler. Binlerce yıldır başarıyla milyarlarca insan bu ağaç çubuğunu kullanmaz. Misvak çubukları; sadece dişleri temizlemekle kalmıyor sağlığın korunmasında da yardımcı oluyor.

     Petri kabında ağar kültür metodu ile yapılan bilimsel deneylerde; diş çürümesini yapan S. Mutans mikrobunu misvak özündeki B.İ.T. bileşiği öldürüyor.

     Yine misvak özünün, anti ülserojen olduğu, pankreası, tükürük bezini, asit üretimi üzerindeki müspet etkileri insan sağlığı için çok önemlidir.

      Misvağın; diş temizleme aleti manasına geldiğini bilmek, bizi bağnazlıktan korur. İslam’da asıl olan Dişlerin temizlenmesidir. Dişler faydalı her tür nesne ile temizlenebilir. Fakat misvağın verdiği şifayı, sevabı, temizliği hiçbir şey veremez.

      Diş temizliği fıtratın sünnetidir. İnsanlık var oldukça bu sünnet yaşayacaktır.

     “Ölümden başka her derde devadır” denilen bir çok bitki üzerinde, din fobisini bırakıp hadisleri bir kaynak kabul ederek bilimsel araştırmalar yaparak, ülkemizde de ilaç sanayisini niçin kurmayalım.

      Mütedeyyin biyolog ve klinik sahiplerini de sünneti savunmaya, ellerindeki imkanları ile Resulullah (sav) Efendimizin sağlıkla ilgili Hadis–i Şerifleri üzerinde araştırmalar yapmaya davet ediyorum”.

MİSVAK NELERE FAYDALI?

1. İhtiyarlığı yavaşlatır,

2. Allah’ı razı eder,

3. Melekleri sevindirir, sevapları artırır,

4. Sırattan çabuk geçmeye yardımcı olur,

5. Hitabeti güzelleştirir,

6. Kekemeliğe faydalıdır,

7. Sesi güzelleştirir,

8. Yüzü güzelleştirir,

9. Hazmı kolaylaştırır, vücud hararetini giderir,

10. Kalp ve mide sinirlerini kuvvetlendirir,

11. Mideyi düzeltir,

12. Bedeni kuvvetlendirir,

13. Peygamber (sav) efendimizin Havz–ı kevserinden içmek nasip olur,

14. Misvak kullanan dünyadan temiz olarak çıkar,

15. Misvak kullanana Peygamberimiz (sav) mağfiret diler.