bitkisepeti.com
Bitkilerin Hazırlanması
Şifalı Bitkilerin Kullanımı
A'dan Z'ye Bitki
Bitkilerin Tarihi

Karakafes otu

   Tıbbi Karakafes otu (Symphytum officinale L.) , halk dilinde , merkep kulağı adıyla da tanınır . Doğanın bizler için hazır bulundurduğu bu şifalı bitki , vazgeçemeyeceğimiz en Karakafesotu - Büyütmek için TIKLAYINIZ değerli bitkilerdendir . Nemli çayırlarda , orman çimenliklerinde , ıslak çukurlarda ve akarsu kıyılarında yetişir . Onu , bahçe çitlerinin diplerinde ve moloz yığınlarının üstünde de yaz boyunca çiçekli bir bitki olarak bulabiliriz . Pürüzlü yapraklarının uçları çok sivridir . Başparmak kalınlığındaki çok yıllık köksapın dış rengi koyu kahverenginden siyaha kadar değişebilir . Kesilen kök , çok sümüksel , yapışkan ve yağlı bir madde salgılar . Toprağa oldukça derin kök saldığı için , suyunun tüketilebilmesi hemen hemen olanaksızdır . Kökler ilkbaharda veya sonbaharda sökülür . Bu işi sivri bir kürekle yapmak en doğrusudur . Taze bitki , çiçeklenmeden önce ve çiçekliyken toplanmalıdır .

      Kolayca hazırlanan karakafes otu tentüründe , bir başka benzeri daha olmayan güçler gizlidir . Yıllardır romatizma ve eklem şişkinlikleri çeken ve en etkili ilaçları Karakafesotu - Büyütmek için TIKLAYINIZ kullandıkları halde bir türlü tedavi edilemeyen hastalar , bu tentür sayesinde kısa sürede rahata kavuşabilirler . Sağ kolunu artık hemen hemen hiç kullanamayan bir kadın ( omuz eklemini kullanamıyordu ve doktor bir kötürümlük hali saptamıştı bile ) benim (M.Treben) önerim üzerine , her gün omuz eklemini ve kolunu bu tentürle ovaladı . Günden güne rahatsızlıklarının azaldığını fark etti . Şimdi omuz normal hareket edebiliyor ve kadın artık ev işlerinde yardıma gerek duymuyor . Fakat , bitkinin yaprakları da , eğer rahatsızlık , sürmenaj , çıkık veya kalp krizinden kaynaklanmışsa , haşlanmış sıcak lapa halinde , kötürümleşmiş organların üstüne kompres biçiminde Karakafesotu - Büyütmek için TIKLAYINIZ uygulandığında , sabaha kalmadan hastada iyileşmeler görülecektir . Eşimin (M.Trben) teyzesine bir motosiklet çarpmıştı . kalça kemiği kırılan kadın hemen hastaneye kaldırılmış ve kırığı çivilenip , bir süre sonra sağlığına kavuşarak evine dönmüştü . Kemikteki çivinin ise bir yıl sonra çıkarılması gerekiyordu . Tüm ağrıları sona erdikten ve yürüyebilmeye başladıktan sonra , bir yıl sonunda yapılması gereken doktor kontrolüne gerek duymamıştı . Günün birinde dayanılamayacak ağrılar başlayana kadar her şey yolunda gitmişti . O zaman kemikteki çivi alındı ve kemikte apse saptandı . Yapılan iğneler ağrıyı kısa bir süre için dindiriyordu , ama kemikteki apse bir türlü iyileştirilemedi . Gerçek bir mutsuzluk yığını halindeki kadıncağız bir gün beni (M.Treben) ziyarete geldi . Hiç abartmadan şunları söyleyebilirim : Karakafes otunun yapraklarından yaptığım lapa sayesinde , sabahleyin kendisini çok daha iyi hissetmeye Karakafesotu - Büyütmek için TIKLAYINIZ başladı . Şifalı bitki satıcılarında bitkinin yalnızca kökü bulunabildiği için , akıllı teyzem onları fırında kurutup , kahve değirmeninde çekti .Bu kök lapa kompresler i   , şikayetler tam anlamı ile sona erene kadar sürdü . Ellerde ve ayaklarda görülen yuvarlak ve düzensiz eklem çıkıntıları da , bu lapa kompresleri ile eritilebilir . Karakafes otu unu , artık eczanelerden  (Avusturya ve Almanya ) temin edilebiliyor .Özellikle , kök unu ile hazırlanan lapaların , belden aşağı kötürümlüklerde bile rahatlıklar sağladığını belirtmek isterim . Sıcak yaprak lapa kompresleri , varis ödemlerinde , romatizmal kas kalınlaşmasında , gut düğümlerinde , tümörlerde , ense ağrılarında , ampütasyon ağrılarında ve hatta bacak kemiği zarı iltihabında bile yardımcı olur .

     Çevirenin notu : "Bitki üzerinde yapılan laboratuar araştırmalarının yakın  tarihlerde alınan sonuçlarına göre , içerikteki piyrolizidin alkaloitlerinin , bitki çayı Karakafesotu - Büyütmek için TIKLAYINIZ içilmesi halinde , bedende zararlı etkileri olabileceği varsayılmaktadır . Bu nedenle , bitkinin yalnızca dıştan kullanılması doğru olacaktır ! Karakafes otu'ndan bir kere daha söz etmek istiyorum . Onun kompresleri , her tür yaralanmalarda , eziklerde ve kırıklarda büyük bir başarıyla kullanılabilir . Bitki yaprakları , yalnızca kompresler için değil , romatizma ve gut hastalıklarında , kemik ağrılarında , kan dolaşımı bozukluklarında ve bel kemiği sakatlıklarında tam banyo katkısı olarak da kullanılabilir . Bacaklardaki kan dolaşımı bozuklukları , varis ve iyileşme aşamasındaki kırıklarda karakafes otu yarım banyoları ( küvette oturarak ) yapılabilir .    

Kullanım Biçimleri :

Lapa kompresleri : İyi kurutulmuş kökler kahve değirmeninde öğütülür , bir çay fincanındaki , 1-2 damla zeytin yağı eklenmiş 1-3 yemek kaşığı dolusu sıcak suya eklenen kök unu , bir lapa haline gelene kadar hızla karıştırılır , bir tülbendin üstüne aktarılır , hasta bölgenin üstüne yatırılır ve bağlanarak sağlamlaştırılır . Kompres sıcak tutulmalıdır .

Haşlanmış yaprak kompresi : Taze yapraklar haşlanır ve sıcak uygulanır . Kompresin sıcak tutulması gerekir . 

Taze yaprak kompresleri : Taze yapraklar yıkanır , bir tahta tablanın üstünde merdane ile ezilir ve hasta bölgeye yatırılarak , sargı beziyle sağlamlaştırılır .

Tam banyo katkısı : 500g ince kıyılmış taze veya kurutulmuş bitki yaprağı , 5 litre soğuk suda gece boyunca bekletilir , ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır , süzülür ve banyo suyuna eklenir . 

Tıbbi Karakafesotu Tentürü : Karakafes otu kökleri , bol suda iyice yıkanır , elden geldiğince ince kıyılır , bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üstüne konyak veya 35-40 derecelik etil alkol eklenir, sıvı köklerin üstüne çıkmalıdır . Şişe 14 gün boyunca , arada bir çalkalanarak , güneşte veya sıcak bir ortamda bekletilir , sonra tülbentten geçirilerek süzülür . Tentür , koyu renkli şişelerde , serin bir yerde muhafaza edilir .

Tıbbi Karakafesotu Merhemi : İki avuç dolusu , iyice yıkandıktan sonra ince kıyılmış karakafes otu kökü, iyice kızdırılmış 300g iç yağı ve margarinde kısaca kızartılır , gece boyunca serin bir yerde bekletilir , ertesi gün yeniden ısıtılıp , tülbentten geçirilerek süzülür . Soğumadan , cam veya porselen merhem kaplarına aktarılır ve buzdolabında saklanır . Bu merhem , lapa kompreslerinin yerine kullanılabilir . İnsan ve hayvan yaralarını iyileştirmekte de üstüne yoktur .

Sayfa Başı

Şifalı Bitkilerin Kullanım Biçimleri

Şifalı Bitkilerin Toplanmaları

Referanslar:

1-"Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrı'nın Eczanesinden Sağlık", Maria Treben , Anahtar Kitaplar Yay., Çev.: N.Eröztürk, 1994

2-Türkiye'de Bitkilerle Tedavi, Prof.Dr. Turhan Baytop, I.U Eczacılık Fak.,1984,İstanbul